Śródmiejscy policjanci podsumowali swoją pracę w 2018 roku
Komendant Rejonowy Policji Warszawa I insp. Sławomir Piekut podczas odprawy służbowej podsumował wczoraj pracę podległych mu policjantów w 2018 rok. Efekty pracy policjantów ze Śródmieścia z roku na rok są lepsze, dzięki czemu mieszkańcy naszej dzielnicy mogą czuć się bezpieczni. Dokonania śródmiejskich policjantów zostały dobrze ocenione przez zaproszonych na odprawę gości na czele z Zastępcą Komendantem Stołecznym Policji mł. insp. Krzysztofem Smelą.
Na początku odprawy rocznej Zastępca Komendanta Stołecznego wraz z Komendantem Rejonowym oraz Burmistrz z okazji zakończenia służby i przejścia na emeryturę sześciu naszych policjantów dziękując za te wszystkie przepracowane lata wręczyli im pamiątkowe grawery i okolicznościowe upominki.
Odprawa rozpoczęła się punktualnie o godzinie 14:00. Udział w niej wzięli zaproszeni goście na czele z Zastępcą Komendanta Stołecznego Policji młodszym inspektorem Krzysztofem Smelą oraz Burmistrzem Dzielnicy Warszawa-Śródmieście, Krzysztofem Czubaszkiem.
Wśród zaproszonych osób nie zabrakło także Prokuratora Rejonowy Warszawa Śródmieście Krzysztofa Ćwirtę, Prokurator Rejonowy Warszawa Śródmieście-Północ Mariusza Dubowskiego, Naczelnika I Oddziału Terenowego Straży Miejskiej Józefa Stańko.
Podczas prezentacji multimedialnej Komendant Rejonowy Policji Warszawa I inspektor Sławomir Piekut omówił skuteczność działań śródmiejskich policjantów w 2018 roku oraz przedstawił priorytetowe przedsięwzięcia realizowane w ubiegłym roku. Komendant Piekut mówił także o zadaniach, które stoją przed policjantami z KRP Warszawa I w 2019 roku.
Stałym elementem odpraw rocznych jest też ocena stanu bezpieczeństwa na terenie dzielnicy Śródmieście w minionym roku. Komendant zaprezentował także wyniki pracy pionu kryminalnego oraz pionu prewencji odnosząc się także do niezmiernie ważnego aspektu pracy śródmiejskich policjantów, jakim jest zabezpieczanie licznych imprez masowych i zgromadzeń publicznych w Śródmieściu.
Inspektor Sławomir Piekut prezentujący wyniki pracy jednostki podkreślił, iż na terenie Dzielnicy Śródmieście znajdują się główne Urzędy Administracji Państwowej (Sejm, Senat, Kancelaria Prezydenta itp.) oraz wiele instytucji, firm, szkół, ambasad, banków, centrów handlowych, co powoduje masowy przepływ ludności, natężenie ruchu komunikacyjnego, dynamikę ruchu przechodniów i parkowanie dużej ilości pojazdów. Na terenie Śródmieścia znajdują się również główne ciągi komunikacyjne – dziennie przez centrum przemieszcza się ok. 2 milionów ludzi. Tutaj jest największe skupisko hoteli, restauracji, pubów i dyskotek.
Taki stan rzeczy wymaga bardziej wytężonych działań Policji oraz skierowana takiej ilości sił i środków, która zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom oraz przyjezdnym. Charakterystyczna dla Śródmieścia jest również ilość obcokrajowców odwiedzających centrum stolicy w celach turystycznych, edukacyjnych biznesowych czy rekreacyjnych.
Komendant podkreślił, iż w pilotażowym programie MSWiA dotyczącym wyposażenia policjantów w kamery nasobne, rejestrujące dźwięk i obraz podczas interwencji, jako jedni z pierwszych w kraju otrzymali je do testowania policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Do KRP na Śródmieściu przekazanych zostało 30 urządzeń wraz z programem do obsługi i ewidencjonowania danych. Nagrania, które zarejestrują kamery mają służyć, jako dowód w postępowaniu procesowym, ale i rozstrzygać wątpliwości na temat zasadności lub przebiegu interwencji.
Inspektor Sławomir Piekut podkreślił, że uzyskanie tak dobrych wyników w służbie było możliwe między innymi dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu podległych mu policjantów oraz dobrej współpracy z lokalnym samorządem, prokuraturą okręgową i rejonową, strażą miejską jak również ze społeczeństwem w procesie zapobiegania przestępstwom oraz ich wykrywaniu w ramach debat i konsultacji społecznych.
Na zakończenie nawiązując do tego, co powiedział inspektor Sławomir Piekut głos zabrali zaproszeni goście, a całość podsumował Zastępca Komendanta Stołecznego Policji młodszy inspektor Krzysztof Smela dziękując policjantom za ich ofiarność i zaangażowanie w służbie odniósł się z uznaniem do pracy śródmiejskich policjantów w kontekście specyficznego i niezwykle ważnego rejonu służbowego, jakim jest ta właśnie część Warszawy.
rsz.