Spotkanie w Klubie Seniora przy Kościele Świętego Krzyża
Oszustwa na tzw. „policjanta” czy „wnuczka”, kradzieże kieszonkowe, bezpieczeństwo na drogach to główne tematy które były poruszane podczas spotkania z seniorami zorganizowanego przez śródmiejskich policjantów z zespołu ds. prewencji kryminalnej oraz biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego dzielnicy Śródmieście w klubie seniora przy Kościele Świętego Krzyża w Warszawie w ramach prowadzonej kampanii dotyczącej przeciwdziałaniu oszustwom. Uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne oraz kalendarze z grafiką nawiązująca do tematyki spotkania.
Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta" nadal są dosyć popularne wśród przestępców. W 2017 roku na terenie garnizony mazowieckiego w ten sposób oszuści wyłudzili od ofiar około 20 milionów złotych. Dlatego, poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępstw i przestępców istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby państwowe nigdy nie żądają wypłaty i przekazywania sobie pieniędzy.
Prowadzący spotkanie podkom. Marcin Żurawski przypominał zebranym, że jeśli ktoś w rozmowie podaje się za policjanta i nakazuje wypłacić pieniądze z banku na pewno jest oszustem. Należy się natychmiast rozłączyć i zadzwonić do rodziny i oraz powiadomić Policję.
W trakcie spotkania poruszano również kwestie kradzieży kieszonkowych przypominając, że szczególną ostrożność należy zachować w miejscach, w których panuje tłok. Należą do nich centra handlowe, bazary, środki komunikacji publicznej bowiem właśnie tam najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych.
Kieszonkowcy wykorzystują nadarzające się okazję czyli ścisk, rozkojarzenie osób robiących zakupy oraz niedbały sposób przenoszenia cennych rzeczy np. w niezamkniętych damskich torebkach czy tylnych kieszeniach spodni.
Przestępcy czyhający na portfele czy inne kosztowności sami powodują też sztuczny tłok i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Później potrafią wtopić się w tłum i nie zwracać na siebie uwagi. Nie ma określonego wieku, wyglądu czy płci kieszonkowców. Może nim być każdy. Dlatego warto być ostrożnym, zadbać o własne bezpieczeństwo.
Seniorom przypomniano również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa szczególnie podczas spacerów w miejscach małooświetlonych oraz poza terenem zabudowanym wspominając o zaletach elementów odblaskowych, które powodują, iż pieszy jest widoczny na drodze z odpowiedniej odległości przez kierowców samochodów, co daje odpowiedni czas na właściwą reakcje w celu ominięcia pieszego.
Po prelekcji słuchacze otrzymali ulotki informacyjne oraz kalendarze z grafiką nawiązująca do tematyki spotkania ufundowane przez biuro bezpieczeństwa i zarzadzania kryzysowego dzielnicy Śródmieście.
rk