Aktualności

Nie daj się złapać w internetową sieć, zwróć uwagę na zagrożenia

Data publikacji 25.10.2017

O tym na jakie zagrożenia należy zwrócić uwagę podczas surfowania w sieci, jak sobie z nim radzić w przypadku niebezpieczeństw, z uczniami klas 5 Społecznej Szkoły Podstawowej nr 16 STO w Warszawie rozmawiał policjant ze śródmiejskiego zespół ds. prewencji kryminalnej. Internet jest jednym z największych odkryć cywilizacyjnych, to świetne narzędzie służące do komunikacji, edukacji, zabawy, zbierania informacji oraz wielu innych rzeczy, ale jest to także miejsce gdzie występują niebezpieczeństwa. Należy zatem umieć je rozpoznawać i właściwie na nie reagować.

12-latkowie należą do grupy, która niewątpliwie korzysta z Internetu odkrywając wiele ciekawych rzeczy. W obecnych czasach bardzo popularna jest komunikacją za pośrednictwem portali społecznościowych. Czasami wydaje się, że młodzi ludzie częściej porozumiewają się za pośrednictwem elektronicznych urządzeń niż w realnym świecie.

Z niebezpieczeństwami można się spotkać na w wielu obszarach naszej rzeczywistości ale także w świecie cyfrowym.  Korzystanie z Internetu jest świetną rozrywką. To narzędzie może służyć do zbierania informacji, komunikacji, edukacji ale także popełniania przestępstw, niestety także na osobach małoletnich.

O tym, co należy wiedzieć i jak nie dać się złapać w cyfrową sieć, piątoklasistom z 16 STO w Warszawie, mówił st. asp. Adam Zięba z zespołu ds. prewencji kryminalnej śródmiejskiej Policji. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Delegaturą Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dzielnicy m.st. Warszawy dla Dzielnicy Śródmieście.

Prowadzący spotkanie przestrzegał młodych słuchaczy przed kontaktami z nieznajomymi w sieci także w kontekście nakłaniania dzieci przez osoby o określonych skłonnościach do przestępstw na tle seksualnym, publikowania swoich zdjęć czy filmików.

Nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje. Może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś kto używając psychotechnik będzie nakłaniał młodego człowieka np. do spotkania się bez wiedzy rodziców. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadomić rodziców.

Policjant podkreślił aby za pośrednictwem Internetu nie podawać nikomu swoich danych personalnych, adresów zamieszkania, czy przesyłać zdjęć wnętrz swojego mieszkania. Nigdy nie wiadomo, czy za pośrednictwem takich metod potencjalni złodzieje nie zbierają informacji na temat tego znajdujących się w domu kosztowości, po to, żeby w przeszłości je ukraść.

Jeden z punktów spotkania dotyczył również publikacji zdjęć i filmików nagrywanych przez młodych ludzi po to, żeby za ich pośrednictwem w sieci wyśmiewać swoich rówieśników. Prowadzący przypomniał o konsekwencjach prawnych takiego zachowania oraz o tym, że takie postepowanie może doprowadzić ofiary hejtu do odrzucenia przez środowisko, skrajnego braku poczucia własnej wartości, braku akceptacji, izolowania się a w konsekwencji do tragedii młodego człowieka. Pewnych rzeczy nie da się cofnąć, dlatego warto się zastanowić nad tym, co się robi zanim wyrządzi się komuś krzywdę.

rk

Powrót na górę strony