Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Pozory mylą, dowód nie”

Data publikacji 09.09.2009

„Pozory mylą, dowód nie” pod takim hasłem ruszyła kolejna kampania edukacyjna zorganizowana przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie i Komendę Główną Policji. Honorowy patronat nad kampanią objął Komendant Główny Policji. Głównym celem kampanii „Pozory mylą, dowód nie” jest edukacja sprzedawców napojów alkoholowych m.in. poprzez zwracanie uwagi na fakt, iż dorosły wygląd klienta nie oznacza jego pełnoletniości.

Istotnym przekazem kampanii jest ponadto informacja, o dowodach osobistych, które wydawane są osobom, nie mającym ukończonych 18-stu lat życia. Stąd przy sprzedaży napoju alkoholowego ważne jest by sprzedawcy zwracali uwagę na umieszczoną w tym dokumencie datę urodzenia. Kampania uświadamia także, iż ogromne znaczenie w przeciwdziałaniu sprzedaży alkoholu małoletnim ma właściwa postawa i reakcja dorosłych świadków takich zdarzeń. „Pozory mylą, dowód nie” są częścią kampanii „Alkohol – nieletnim dostęp wzbroniony” rozpoczętej w 2003r. przez Browary Polskie i Policję.

Sprzedawco pamiętaj:

Art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania sprzedawania alkoholu:
- osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,
- osobom do lat 18,
- na kredyt lub pod zastaw.

Jeśli masz wątpliwości, co do wieku osoby kupującej alkohol jesteś uprawniony do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy (Art.15 ust. 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości
Art. 43
1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.
2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust.1.
3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
4. Orzekanie w sprawach o przestępstwa określone w ust. 1 i 2 następuje na podstawie przepisów o postępowaniu karnym.
Nieprzestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu osobom skutkuje cofnięciem zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Sprzedawco, odmawiając sprzedaży alkoholu nieletnim:
1. Jesteś w zgodzie z prawem. Nie ryzykujesz utraty koncesji i kary grzywny.
2. Zapobiegasz negatywnym następstwom spożycia alkoholu przez osoby nieletnie, takim jak: ryzyko konfliktu z prawem, akty przemocy, wypadki- również śmiertelne, ryzyko uzależnienia,
3. Dajesz dowód odpowiedzialności za siebie i za innych.

Powrót na górę strony