Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Przed nami kolejny "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się po poradę w dniach od 23 lutego – 28 lutego. W siedzibie jednostki przy ulicy Dzielnej 12 dyżurować będą śródmiejscy policjanci. Dzięki zaangażowaniu się w akcję wielu podmiotów w tym specjalistek z Centrum Praw Kobiet, dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny.
W organizację obchodów - poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.
W tym roku w dniach 23 – 28 luty zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.
Dzięki zaangażowaniu się w obchody "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" wyżej wymienionych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny.
Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.
Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.
Swoje dyżury w dniach 23-27 luty w godzinach od 10.00 do 13.00 będą pełnić także policjanci ze śródmiejskiego wydziału prewencji. Będzie można z nimi porozmawiać w siedzibie jednostki przy ulicy dzielnej 21 w pokoju nr 20.
KOMPLEKSOWA POMOC DLA KOBIET
Jeśli znęca się nad Tobą mąż lub partner, zostałaś zgwałcona, jesteś ofiarą uporczywego nękania, masz problem z uchyleniem się ojca dziecka od płacenia alimentów, Twoje dziecko zostało uprowadzone lub jest bezprawnie przetrzymywane i chciałabyś:
· porozmawiać z doradczynią Centrum Praw Kobiet o tym jakie masz możliwości działania w sytuacji w jakiej się znalazłaś
· w przyjaznych warunkach złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, porozmawiać z funkcjonariuszem policji o tym jak wyglądają procedury, jak i jakie dowody powinnaś zabezpieczyć
· uzyskać pomoc prawną, psychologiczną lub wsparcie podczas rozprawy sądowej, w rozwiązywaniu problemów socjalno- zawodowych
· dowiedzieć się o możliwości uzyskania bezpiecznego schronienia w prowadzonym przez CPK Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Kobiet Doznających Przemocy
· dowiedzieć się jak możesz rozwiązać swoje problemy finansowe związane np. z zaciągniętymi kredytami, jak lepiej zarządzać pieniędzmi
Chcesz więcej się dowiedzieć lub umówić, zadzwoń:
22 6520117 lub 22 6222517.
Zapraszamy
Dyżury funkcjonariuszy policji odbywają się w każdy czwartek od godziny 16.00 do 20.00 na ul Pięknej 66A/10. Przyjęcia specjalistek CPK od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9.00 do 20.00 natomiast w piątki od 9.00 do 17.00 na ul Pięknej 66A/10 oraz w lokalu na ulicy Wilczej 60 lok. 19.
Listę podmiotów, w których będzie można uzyska niezbędną informację i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl
W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).