Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne zabezpieczenie uroczystości z okazji 25-lecia Wolności

Data publikacji 05.06.2014

3 - 4 czerwca w Warszawie odbywały się uroczystości związane z obchodami 25-lecia Wolności. Uczestniczyli w nich Prezydent RP i Premier Rządu RP oraz wielu przywódców państw, w tym Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Barack Obama. Policjanci Komendy Stołecznej Policji wspierani przez policjantów z innych garnizonów z terenu całego kraju czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich osób uczestniczących w uroczystościach oraz mieszkańców stolicy.

Ta operacja należała do największych jakie realizowała Komenda Stołeczna Policji. W ciągu uroczystych obchodów 25. rocznicy wolnych wyborów stolicę Polski odwiedziły 54 zagraniczne delegacje, w tym Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Barack Obama. Główne uroczystości państwowe, których gospodarzem był Prezydent RP Bronisław Komorowski, odbyły się 4 czerwca na Placu Zamkowym.

Zakres działań realizowanych przez Policję wymagał bardzo drobiazgowej organizacji. W tym celu decyzją Komendanta Stołecznego Policji powołano w KSP specjalny zespół zadaniowy do spraw przygotowania zabezpieczenia uroczystości. Brali w nim udział przedstawiciele wszystkich pionów – kryminalnego, prewencji, logistyki. Ranga i wymiar uroczystości wymagały zaangażowania w działania nie tylko policjantów Komendy Stołecznej, ale także funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji KGP oraz sił policyjnych z terenu całego kraju.

Policjanci jeszcze przed rozpoczęciem obchodów dokonywali sprawdzenia tras przejazdów kolumn specjalnych z zagranicznymi gośćmi, miejsc ich czasowego pobytu oraz miejsc, w których odbywały się uroczystości. Te działania miały na celu wyeliminowanie jakiegokolwiek ryzyka mogącego zagrażać bezpieczeństwu.

W działaniach wykorzystano między innymi kilkadziesiąt psów służbowych. Ich przewodnikami byli zarówno policjanci, jak i żandarmi wojskowi oraz funkcjonariusze straży granicznej. Do zabezpieczenia wykorzystano także patrole konne. Kilkuset funkcjonariuszy ruchu drogowego odpowiadało za bezpieczeństwo przejazdu kolumn uprzywilejowanych zapewniając niezbędny pilotaż, ale także za to, by ruch w komunikacji miejskiej przebiegał bez większych zakłóceń.

W trakcie zabezpieczenia policyjne radiowozy przejechały kilkanaście tysięcy kilometrów. Na potrzeby zakwaterowania policjantów z kraju wykorzystano obiekty w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, w Oddziale Prewencji Policji w Piasecznie oraz w Sułkowicach.

W ciągłej gotowości pozostawali policjanci z jednostek antyterrorystycznych. Na terenie całego miasta operowało wiele patroli kryminalnych, których zadaniem było wykrywanie ewentualnych zagrożeń w sposób umożliwiający szybką ich eliminację.

Nad Warszawą krążyły policyjne śmigłowce - w najważniejszych momentach trzy. Wyposażone są one w sprzęt umożliwiający bezpośrednie przekazywanie rejestrowanego przez kamery obrazu do sztabu w KSP. Z śmigłowców sprawdzono m.in. dachy i to czy nie ma na nich podejrzanych osób lub podejrzanych przedmiotów.

rsz/ksp

Powrót na górę strony