Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współpracujemy ze Strażą Miejską podczas działań „Komunikacja”

Data publikacji 11.10.2012

Od dłuższego czasu w środkach komunikacji miejskiej policjanci wraz ze strażnikami miejskimi prowadzą akcję „komunikacja”. Funkcjonariusze obecni są w autobusach, tramwajach i w metrze. Przypominają podróżnym, jak uchronić się przed kieszonkowcami. Ci zwykle działają w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej. Wykorzystują nieuwagę pasażerów w autobusach, tramwajach i kolejce miejskiej. Korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Okradają pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankowych i dokumentów.

Funkcjonariusze wiedzą, że kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie. Metody ich działania zwykle różnią się w zależności od doświadczenia i okoliczności. Zespoły złożone z kobiet działają na ogół w sklepach, grupy męskie łowią w autobusach, tramwajach, pociągach i na dworcach kolejowych. Jak wynika z policyjnych analiz, ci najbardziej doświadczeni posługują się m.in. żyletkami, drucikami, spinkami od włosów przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni. Mniej doświadczeni kieszonkowcy działają gołą ręką, stosując wyuczone chwyty. Członkowie kilkuosobowych grup złodziejskich mają przydzielone zadania:

• robotnik - dokonuje kradzieży (zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z grupy);
• tycer – obserwując typuje przyszłą ofiarę, powoduje sztuczny tłok, zasłania robotnika i jego rękę;
• świeca - prowadzi obserwację, rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów;
• konik - przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.


Złodzieje kieszonkowi działają na różne sposoby. Do tych stosowanych najczęściej należą:


• „sztuczny tłok” – sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej;
• „na kosę” – kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki;
• „zza parawanu” – sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę;
• „uwaga, złodzieje” – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując – obserwującym go złodziejom – miejsce, gdzie go ukrył.


Ofiarami kieszonkowców stać się mogą mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, czy kobiety, które przechowują pieniądze w niedbale przewieszonych przez ramię torebkach. Wspólnie ze strażą miejską chcemy zadbać o bezpieczeństwo pasażerów, chcemy pokazać, jak uchronić się przed kradzieżą, jak nie dać szansy złodziejowi.

ah
 

Film Współpracujemy ze Strażą Miejską podczas działań „Komunikacja”


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Współpracujemy ze Strażą Miejską podczas działań „Komunikacja” (format flv - rozmiar 14.1 MB)

Powrót na górę strony