Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj szansy złodziejowi

Data publikacji 12.07.2012

W związku z wzrastającą liczbą kradzieży rowerów, policjanci apelują o dodatkowe zabezpieczanie jednośladów i ich znakowanie. Dobre zabezpieczenie minimalizuje możliwość kradzieży, a znakowanie ułatwia odzyskanie roweru, który jest w takim przypadku zarejestrowany w policyjnych bazach.

Śródmiejscy policjanci odnotowują w ostatnich dniach wzrost liczby kradzionych rowerów. Dobre zabezpieczenie i ostrożność przy pozostawianiu rowerów w różnych miejscach pozwolą na minimalizację tego typu zdarzeń. Funkcjonariusze radzą, by używać zabezpieczeń i oznakować rower, by w przypadku jego odnalezienia ułatwić identyfikację.

Co należy robić, aby chronić przed kradzieżą?

• Trzeba pamiętać, że nie ma zapięć nie do sforsowania. Możemy najwyżej zniechęcić złodzieja do kradzieży, utrudniając mu jego "pracę".

• Jednym z lepszych zabezpieczeń jest kłódka szaklowa w kształcie litery "U", tzw. U-lock

• Bezwzględnie należy zakładać U-lock na rower w taki sposób, aby spinać koło, ramę oraz solidny i przytwierdzony do podłoża bardzo wysoki słup, kratę, płot itp.

• U-lock powinien być zakładany i zapinany możliwie ciasno, aby utrudnić złodziejowi praktykowanie jego złodziejskich sztuczek. Należy tak zamykać rower, aby sama dziurka zamka była możliwie trudno dostępna. My i tak trafimy kluczykiem w ciemno, złodziej nie powinien mieć ułatwionego zadania!

• Tylne koło należy zapinać specjalną dodatkową kłódką, mocowaną na stałe do tylnego widelca. W przeciwnym razie - jeśli używamy roweru sportowego z kołami na szybkozłączach - powinniśmy odpinać przednie koło i przypinać je przy pomocy U-locka do ramy, tylnego koła oraz do tego, co służy nam za stojak (albo wręcz zabierać ze sobą). Komplikujemy tym manewrem zadanie złodziejowi.
• Z pozostawianego roweru za każdym razem zdejmujemy liczniki, lampki bateryjne, a także siodełko (jeśli jest mocowane za pomocą szybkozłącza). Złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec.

• Najlepsze nawet zabezpieczenie nie uchroni naszego roweru przed wandalizmem oraz kradzieżą różnych drobiazgów wyposażenia, a nawet przerzutki. Dlatego rower należy zostawiać albo w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu publicznym, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu. W tym drugim przypadku również musimy pamiętać o założeniu U-locka!

• Warto zbadać, czy w pobliżu miejsca parkowania naszego roweru nie ma kamer monitoringu. Takie kamery znajdują się w pobliżu banków, ważniejszych instytucji, wielu bankomatów, domów towarowych i supermarketów czy na niektórych dworcach. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży - jest szansa, że policja będzie dysponować nagraniem zdarzenia.

Policjanci radzą, by nie trzymać rowerów na balkonach – gdzie są widoczne, a jeśli już to użyć wspomnianego zabezpieczenia przypinając rower do kraty balkonowej.

 


Dodatkowo,  policjanci radzą oznakować rower. W śródmiejskiej komendzie można to zrobić przy ul. Dzielnej 12, we wtorki w godz. 14 - 20 i przy ul. Wilczej 21 w czwartki w godz. 10-15.  Funkcjonariusz nanoszący numer na różne elementy jednośladu, wprowadzi go do specjalnej policyjnej bazy. Należy ze sobą zabrać dowód osobisty i dokumenty.


Każdy, kto chce oznakować swój rower powinien zgłosi się do śródmiejskiej komendy w określonych powyżej dniach i godzinach.


Informację o znakowanym rowerze wprowadzi policjant do specjalnie utworzonego elektronicznego systemu znakowania rowerów. W ten sposób w policyjnym systemie gromadzone są dane o znakowanych rowerach i ich właścicielach. Z czasem w przypadku kontroli rowerzysty wiadomo na podstawie danych z systemu, czy rowerem porusza się prawowity właściciel, czy też nie.


Procedura programu polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu „engraver” oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia „engravera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchownym zatarciu znaków.


Elementy podlegające obowiązkowi oznakowania oraz miejsca wykonania oznaczeń to:
- rama roweru pod kierownica,
- ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
- przedni widelec.


W rowerach o znacznej wartości zaleca się rozważenie możliwości oznakowania na prośbę właściciela dodatkowych Elementów, tj: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół.


Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę, w której został oznakowany. Elektroniczny formularz zgłoszeniowy oznakowania roweru wypełniony będzie przed znakowaniem roweru w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm. Nie dopuszcza się znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów). Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią. Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywać się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia), dowodu zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży).


Projekt realizowany jest w ramach „Warszawskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego”, w całości sfinansowany ze środków budżetowych Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Głównym celem programu NIE DAJ SIĘ ZŁOWIĆ „Oznakuj swój rower” jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na rowery.

Wszystkich chętnych zapraszamy!

 

Uwaga!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nieoznakowany rower, a odzyskany przez policjantów czeka na swojego właściciela. Rower jest na zdjęciu powyżej. Rower jest do odbioru na ul. Dzielnej 12, w wydziale do walki z przestępczości przeciwko mieniu. Tel. 22 603 83 92 w godz. 8-16.


ah

Powrót na górę strony