Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Nie" dopalaczom

Data publikacji 02.04.2011

W związku z rosnącym zagrożeniem życia i zdrowia dzieci i młodzieży, wynikającym z coraz powszechniejszej dostępności do substancji o działaniu psychoaktywnym, potocznie nazywanych „dopalaczami", zostały opracowane propozycje działań dla nauczycieli i rodziców. Propozycje te zostały przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, Komendę Główną Policji, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Na początku października 2010 r. Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzyna Hall zwróciła się z apelem o: przeanalizowanie realizowanego przez szkoły i placówki programu profilaktyki i ewentualne dostosowanie jego treści do zagrożeń związanych z zażywaniem „dopalaczy";

  • włączenie tej tematyki w treści zajęć realizowanych z uczniami;
  • - przygotowanie i przeprowadzenie spotkań i rozmów z rodzicami uczniów, które pomogą im w poznaniu problemu oraz wskazywanie im miejsc, w których mogą uzyskać dodatkowe informacje.

Materiał zawarty w części pierwszej może pomóc nauczycielom w przygotowywaniu spotkań z rodzicami i uczniami, może wzbogacić ich warsztat pracy, a skorzystanie z przedstawionych tam propozycji pozwoli na skuteczniejsze oddziaływanie wychowawcze. Należy podkreślić, że nauczyciel w podejmowaniu tych zadań nie musi być zdany tylko na własne siły. Wskazane jest wykorzystanie wsparcia ze strony wyspecjalizowanych służb i instytucji, które oferty zostały przedstawione w części pierwszej opracowania.

W części drugiej zamieszczone zostały adresy stron internetowych, na których rodzice mogą znaleźć informacje o zagrożeniach, jakie stanowią dla ich dzieci substancje psychoaktywne („dopalacze”) oraz scenariusze spotkań z rodzicami.

Część trzecia – dotyczy propozycji działań skierowanych do uczniów. Tu również podane są przykłady działań podejmowanych przez instytucje powołane do wspierania nauczycieli (szkoły) w realizacji zadań z zakresu profilaktyki narkomanii.
Prezentowane opracowanie nie byłoby pełne, gdyby nie zawierało treści dotyczących organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe. Znajdują się one w części czwartej.

Każda z omawianych części zawiera cztery elementy oferty przygotowanej przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Komendę Główną Policji, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

W części V – przedstawione zostały działania wspierające i monitorujące dyrektorów szkół i placówek przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W uzupełnieniu zamieszczone zostały informacje dotyczące identyfikacji omawianego problemu oraz obowiązujące regulacje prawne.

Powrót na górę strony