Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczenie w warszawskim tramwaju

Data publikacji 15.01.2011

Jak należy zachowywać się w tramwaju? Czy wsiadać do pierwszego czy drugiego wagonu? Czy koniecznie trzeba kasować bilet? – Na takie pytania odpowiadali policjanci prewencji kryminalnej dzieciom z jednej ze śródmiejskich podstawówek. Nie była to jednak typowa prelekcja – bo miała miejsce w trakcie przejażdżki zabytkowym tramwajem. To kontynuacja programu edukacyjego „Bezpieczny i kulturalny pasażer”.

Tuż po 11 na placu Narutowicza pojawili się dwaj policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej KRP I i klasa z jednej ze śródmiejskich szkół podstawowych. Dzięki wspólnym działaniom Zarządu Transportu Miejskiego, Spółki Tramwaje Warszawskie, Warszawskiej Grupy Wysokościowej S-12 i Policji dzieciaki miały okazję podróżować zabytkowym tramwajem. Nie to jednak było głównym celem wyprawy. Policjanci opowiadali dzieciom o zasadach bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej. Młodzież dowiedziała się m.in., że dla własnego bezpieczeństwa warto trzymać się poręczy, wsiadać do pierwszego wagonu, nie bawić się telefonem komórkowym lub innym sprzętem elektronicznym (to może zachęcić ewentualnego złodzieja). Policjanci mówili też o konieczności kasowania biletu i odpowiedzialności za wspólne mienie. Wielokrotnie dochodzi bowiem do przypadków bezmyślnego niszczenia wyposażenia tramwaju lub autobusu, jak również dewastacji przystanków. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że za takie zachowanie mogą znaleźć się nawet w zakładzie karnym, gdyż polskie prawo przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności za niszczenie mienia.

Oprócz pytań kierowanych do policjantów, dzieciaki miały okazję porozumować z motorniczymi i zachowaniu się w środkach komunikacji miejskiej, jak również wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy przygotowanym przez grupę wysokościową.


Pierwsza lekcja w ramach opisywanego programu odbyła się 7 grudnia 2007 roku. Od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodzieży szkolnej. Przynajmniej raz w miesiącu policjanci ze Śródmieścia biorą udział w tej kampanii.

Trasa przejażdżki prowadzi od Placu Narutowicza – Grójecka - Al. Jerozolimskie – Most Poniatowskiego - Al. Zieleniecka - Dw. Wschodni.
 

Tekst i fot. Agnieszka Hamelusz

Powrót na górę strony