Policjanci wzięli udział w Sympozjum Naukowym na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego
Policjanci ze śródmiejskiego Zespołu do Spraw Prewencji Kryminalnej oraz Wydziału Prewencji uczestniczyli jako prelegenci w II Sympozjum Naukowym "Resocjalizacja w praktyce - Autorskie projekty oddziaływań". Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Sympozjum odbyło się w formie hybrydowej, część uczestników wzięła w nim udział osobiście w siedzibie UKSW, a pozostałe osoby jako obserwatorzy (transmisja on-line na kanale YT Uczelni).
Organizatorami sympozjum byli:
- Koło Pedagogiki Resocjalizacyjnej Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW,
- Wyższa Szkoła Gospodarki Euro regionalnej w Józefowie,
- Zakład Psychologii Dewiacji Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW,
- Zakład Psychopedagogiki Resocjalizacyjnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie,
- Zarząd Główny Stowarzyszenia Penitencjarnego "Patronat",
- Fundacja na rzecz rozwoju Probacji "PROBARE"
Sympozjum dotyczyło różnych doświadczeń praktyków w pracy resocjalizacyjnej. Na konferencję zaproszono osoby zajmujące się zawodowo pracą resocjalizacyjną i psychokorekcyjną - psychologów, pedagogów i policjantów. Przedstawiono nowatorskie i autorskie sposoby oddziaływań pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi - przejawiającymi problemy adaptacyjne.
W spotkaniu wzięli również udział funkcjonariusze ze Śródmiejskiej Policji - st. post. Celina Chełkowska z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii i asp. sztab. Adam Ziemba z Zespołu Prewencji Kryminalnej i Współpracy z Samorządami KRP I.
Policjanci przedstawili analizę pod nazwą "ilość przestępstw dokonywanych przez nieletnich na terenie Dzielnicy Śródmieście w okresie czasowym w latach 2019-2022, oraz motywacji dla których są przez nich dokonywane". Prezentacja dotyczyła motywacji, którymi kierują się nieletni sprawcy czynów karalnych oraz sposobów pracy i oddziaływań z tą grupa, którą podejmują policjanci Zespołu ds. Nieletnich oraz Prewencji kryminalnej.
Podsumowaniem prelekcji była geneza powstania Zespołu Prewencji Kryminalnej oraz jej działań profilaktycznych na rzecz dzieci i młodzieży.
podinsp. Robert Szumiata