Dzielnicowi reagują na każde informacje i przypadki przemocy w rodzinie
Dzielnicowi ze Śródmieścia oraz pracownicy Centrum Pomocy Społecznej pomogli kobiecie doświadczającej wraz z synem przemocy psychicznej i fizycznej od swojego konkubenta. Wdrożona została procedura „Niebieskiej Karty”, sporządzony został kwestionariusz szacowania ryzyka i przyjęte zostało zawiadomienie o kierowaniu wobec kobiety gróźb karanych ze strony konkubenta. Policjanci interweniowali także w innym przypadku i wydali w sumie dwa zakazy i nakazy na mężczyzn dopuszczających się przemocy wobec swoich bliskich.
Przemoc domowa to niestety wciąż jeszcze spory problem dla wielu rodzin, szczególnie wtedy, kiedy jej ofiary milczą, przez co znacznie trudniej jest im pomóc. W tym przypadku kobieta, która wraz synem doświadczała przemocy od konkubenta nie bała się opowiedzieć policjantom i pracownikom Centrum Pomocy Społecznej o tym, co ją spotykało i nie zawahała się poprosić o pomoc. Podobnie zrobiła druga z kobiet, która wraz córka doświadczała przemocy od swojego męża.
Pracownicy Centrum Pomocy Społecznej pomogli jednej z kobiet wdrażając procedurę „Niebieskiej Karty” a dzielnicowi po rozmowie z pokrzywdzoną poinformowali ją, co dokładnie powinna zrobić w sytuacjach zagrożenia i sporządzili niezbędny w takiej sytuacji kwestionariusz szacowania ryzyka.
W drugim z przypadków policjanci podjęli interwencję i zatrzymali pijanego mężczyznę po tym jak jego żona wraz z córką poprosiły o pomoc, kiedy przyszedł pijany do domu i wszczął awanturę grożąc swojej rodzinie.
Dzielnicowi chcąc chronić pokrzywdzone kobiety wykorzystali obowiązujące przepisy prawa i zarówno w jednym jak i drugim przypadku wydali wobec mężczyzn nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanych lokali oraz zakaz zbliżania się do nich.
podinsp. Robert Szumiata